2017-ci ilin 9 ayı ərzində Vergi Apellyasiya Şurasına 67 müraciət daxil olub
2017-ci ilin 9 ayı ərzində Vergilər Nazirliyinin Apellyasiya Şurasının icraatında 67 müraciət olub. BBN.az Vergilər Nazirliyinə istinadən xəbər verir ki, bu müraciətlərin 10-u əvvəlki ildən qalıq qalıb, 57 müraciət isə cari ildə daxil olub.
Belə ki, icraata götürülmüş müraciətlərdən 16-sı səyyar vergi yoxlamaları, 26-sı  kameral vergi yoxlamaları, 7-si operativ vergi nəzarəti, 2-si eyni zamanda həm kameral, həm də səyyar vergi yoxlamaları, 2 müraciət ümidsiz borc məbləğinin silinməsi, 2 müraciət vergitutma metodunun dəyişdirilməsi, 2 müraciət inzibati şikayətin verilməsi üçün buraxılmış müddətin bərpa edilməsi, 2 müraciət bank hesablarına qoyulmuş sərəncamların qanunsuz hesab edilməsi, 1 müraciət isə artıq ödəmənin qaytarılması ilə bağlıdır.
11 müraciətin tam, 2 müraciətin isə qismən təmin olunması barədə müvafiq qərarlar qəbul edilib. 2 vergi ödəyicisində inzibati icraat zamanı aşkar olunan halların araşdırılması məqsədilə növbədənkənar səyyar vergi yoxlaması təyin edilib. 5 müraciət “İnzibati icraat haqqında” Qanunun 80.1.1-ci maddəsinə əsasən təmin edilməyib.
Qeyd edək ki , bir sıra müraciətlər üzrə vergi ödəyicilərinin şikayətlərinin predmeti ilə bağlı cinayət işinin istintaqının davam etməsi, digərlərinin eyni predmet üzrə iddia ərizələrinə məhkəmə qaydasında baxıldığı üçün onların icraatına xitam verilib. Bir qrup müraciətlər isə geri götürüldüyü, Şuranın eyni məzmunlu müraciətlər üzrə müvafiq qərarları olduğu və müraciət predmetinin aradan qalxdığı üçün baxılmadan saxlanılıb.