Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi(SMPDK) yanında İctimai Şuraya seçkilərin keçirilməsi məqsədi ilə Seçki Komissiyası yaradılıb. Komissiyada 4-ü komitə əmədaşları, 5-i isə qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri olmaqla 9 üzv təmsil olunur.
Belə ki, təmsil olunan QHT-lər Demokratik Seçki Mərkəzi, “Turan İstedadlar” Birliyi, “Ümid” Sosial İnkişafa Dəstək İctimai Birliyi, “Gənc Vətəndaş Maarifləndirmə” İctimai Birliyi və “İqtisadi Resursların Öyrənilməsi” İctimai Birliyidir.
Seçki Komissiyasının yaxın vaxtlarda keçiriləcək ilk iclasında komitə yanında İctimai Şuraya üzvlərin say həddi və şuraya seçkilərin təşkili məsələləri müəyyən ediləcək.
Qeyd edək ki, İctimai Şura – “İctimai iştirakçılıq haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa uyğun olaraq, vətəndaşların dövlətin idarə olunmasında iştiraka cəlb edilməsi, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanlarının fəaliyyətinə ictimai nəzarətin həyata keçirilməsi, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları ilə ictimaiyyət arasında səmərəli qarşılıqlı fəaliyyətin təşkili, orqanların fəaliyyətində aşkarlığın və şəffaflığın təmin olunması, dövlət siyasətinin formalaşması, həyata keçirilməsi və qərarların qəbulu zamanı ictimai rəyin və vətəndaşların qanuni maraqlarının nəzərə alınması, əsas insan və vətəndaş hüquqlarının müdafiəsi kimi məqsədlərin həyata keçirilməsində iştirak edən məşvərətçi qurumdur.